ГОДИНА КЛАСНОГО КЕРІВНИКА: "ШКІДЛИВІ ЗВИЧКИ: ТЮТЮНОПАЛІННЯ"

Коротка історія розвитку куріння

Куріння тютюну має майже 500-річну історію. Відкриття Христофором Колумбом в 1492 році Америки пов'язано з відкриттям європейцями багатьох нових для них рослин, серед яких був і тютюн. Незважаючи на заборону великого мореплавця, деякі з його моряків таємно привезли листя та насіння тютюну в Європу. Особливо популярним він став у XVII- XVIII століттях.

Біохімія тютюнового диму і дія його на організм

При курінні відбувається суха дистиляція і неповне згорання вису­шених тютюнових листків незалежно від того, використовуються вони в натуральному вигляді (скручені в трубочку), в сигареті, чи в сигареті і трубці. При повільному згоранні виділяється дим — неоднорідна (гетерогенна) суміш, що складається переважно з 60 % різних газів і 40 % мікроскопічних дьогтьових крапель (аерозолі). В газовій фракції диму міститься, крім азоту (59 %), кисню (13,4 %), ще й оксид вуглецю (IV) (13,6 %), оксид вуглецю (II) (4 %): водяна пара (1,2 %), ціаністий водень (0.1 %), оксиди азоту, акролеїн та інші речовини. Аерозольна фракція диму включає воду (1,4 %), гліцерин та спирти (0,1 %), альдегіди і кетони (0,1 %), вуглеводні (0,1 %), феноли (0,003 %), нікотин (0,002 %) та ін.

Відповідно до основної дії, шкідливі речовини, що містяться в тю­тюновому дим.і і впливають на організм, об'єднані в чотири групи:

1)   канцерогенні речовини;

2)   подразнюючі речовини;

3)   отруйні гази;

4)   отруйні алкалоїди.

Канцерогенні речовини: ароматичні вуглеводні, бензпірен, феноли, органічні сполуки (нітрозамін, гідразин, вінілхлорид, толуідин та ін.), неорганічні сполуки миш'яку та кадмію, радіоактивні полоній, олово та вісмут-210.

Подразнюючі речовини: ненасичений альдегід — пропеналь (акролеїн), оксид вуглецю (II).

Отруйні гази: оксид вуглецю (II), сірководень, ціаністий водень та ін.

Отруйні алкалоїди: всього 12 (нікотин, норнікотин, нікотирин, нікотеїн, нікотимін та ін.).

Нікотин є одним із найсильніших з відомих нам отрут, які впливають на нервову систему. При згоранні сигарети він руйнується тільки частково приблизно на 25 %. Вміст нікотину в димі головного струменя сигарети від 0,4 до 3 мг — лише 20 % від загальної кількості нікотину в сигареті. В недопалку залишається близько 5 %, решту 50 % потрапляють у повітря в приміщенні, де курять.

Фізична та психологічна залежність від нікотину розвивається набагато швидше, ніж від алкоголю.

Чому курці кашляють?

Головною причиною виникнення і розвитку "тютюнового" кашлю є краплі дьогтю, що осіли в легенях. Речовини, що містяться в тютюновому димі, викликають запалення епітелію, який вкриває дихальні шляхи. Це призводить до підвищеного виділення секреції та слизу, що зв'язаний з виділенням мокроти при кашлі.

Чи здорове серце в курця?

Масове куріння є однією з головних причин широкого розповсюдження серцево-судинних захворювань. Доведено, що у курців, на відміну від тих, хто не палить, в 2-3 рази частіше розвивається інфаркт та передінфарктний стан, стенокардія та інші захворювання серця. При цьому смертність, викликана цими захворюваннями, в курців набагато вища. Життя курців на 4,6—8.3 роки коротше, ніж у некурців, причому скорочення тривалості життя залежить від того, в якому віці людина почала палити.

Доведено, що понад 50 % усіх захворювань, котрі є причиною смерті курців, припадають на серцево-судинні захворювання.

Чому виразка шлунка віддає перевагу курцям?

Понад 80 % хворих, котрі страждають хронічним захворюванням шлунка та дванадцятипалої кишки, є курцями. Ці недуги найчастіше виявляються у запеклих курців. Доведено, що куріння негативно впливає і на процес лікування виразки.

Куріння, стать та покоління

Завдяки великій організованій боротьбі з курінням в багатьох країнах поменшало курців. Але, незалежно від цього, значна кількість курців серед молоді та жінок продовжує зростати. Разом із цим підвищується ризик виникнення хвороби не тільки у самих курців, айв майбутнього покоління. Куріння завдає великої шкоди всім, а особливо — молодому поколінню, організм якого перебуває в процесі статевого дозрівання, тому куріння може негативно вплинути на його потомство. Куріння є не лише особистою проблемою кожної людини окремо, а й гострою соціальною проблемою, з якою пов'язане майбутнє всього людства.