СВЯТО ЗОЛОТОЇ ОСЕНІ

Мета. Виховувати любов до рідного краю, бережне ставлення до природи; розвивати естетичні почуття, повагу до звичаїв і традицій народу, вміння поводитись на лоні природи.

Оформлення класу. Виставка букетів і композицій з осінніх квітів та інших дарів природи; виставка малюнків дітей; стіл, застелений вишитою скатертиною, з дарами осені на підносах: яблуками, грушами, виноградом тощо.

I.Дорогі друзі! Нещодавно пролунав перший вересневий дзвоник, покликав нас за парти і сповістив про початок нового походу в країну знань. А надворі на зміну теплому літечку прийшла багата, щедра господиня Осінь.

II.     І не тільки щедра й багата, а й красива, тиха, задумлива Настали вересневі дні. Вони ще теплі, але вже відчувається осіння прохолода. А же чисте, цілюще, прозоре повітря!

I. Чи звернули ви увагу на ліси, гаї, садки? Поміж яскравою зеленню де-не-де вже з'явилася позолота. В садках віти вгинаються від яблук, груш, виблискують грона винограду, наповнені живодайним соком.

II. А якими барвами красуються квітники! Як ваблять очі пишні жоржини, розмаїті айстри, ніжні хризантеми, запашні чорнобривці, гордовиті троянди! А у лузі— червона калина.

I.Справді, чудово в царстві золотої осені. Але де це вона сама забарилася?

II.     Може, заблукала та потрапила в інший клас? Хлопці, увімкніть, будь ласка, "Осінню пісню" П. Чайковського з альбому "Пори року". Ця чарівна музика буде орієнтиром для нашої красуні.

(Лунає музика.)

Входить Осінь — дівчинка у довгій сукні, прикрашеній жовтими листочками, в намисті з горобини, у вінку з яскравих квітів.

Осінь. Доброго дня вам, дорогі друзі. Спасибі, що запросили мене на своє свято. А як гарно ви прикрасили свій клас! Які чудові букети! Хто вас навчив так гарно складати їх? І де ви взяли такі красиві квіти?

Дівчинка. Мистецтва ікебани нас ніхто не вчив. Але ж ми українці. Нашому народу з давніх-давен притаманна любов до краси. І за квітами далеко не ходили. Що то за українська садиба без квітника біля хати?

Осінь. Справді, український народ любить і розуміє красу. Тому так багато у нас талантів. І у вашому класі, бачу, є художники. Он яка гарна виставка малюнків!

 Дівчинка. Є в нас і декламатори, і співаки, і навіть поети.

Осінь: 3 великим задоволенням послухаємо їх.

Учень 1. Дрімають села. Ясно ще

Осіннє сонце сяє,

Та холодом осіннім вже

В повітрі повіває.

Темно-зеленії садки

Дрімають вже без плоду,

І тихо гріються хатки,

І верби гнуться в воду.

Ще ліс не стогне тим важким

Осіннім, довгим тоном,

І ще стрілою ластівки

Все в'ються над загоном (І. Франко).

Учень 2.

Осінь ходить, яблука золотить. Я приїхав у незнаний край. — Чужоземко молодая, хто ти? —Одгадай.

Я дивлюся в вічі — і скорботи Листя опада на дно душі. Щастя ходить, і серця золотить, 16 знемозі клонить комиші (М. Рильський). Учень 3.

Ходить осінь по покосах, В золоте фарбує ліс, І горять шовкові коси У зажурених беріз. Вітер грає, нахиляє Срібні віти яворів. Понад луками, за гаєм Чути сурми журавлів. Пада, в'яне лист багряний, Золотиться сіножать. Клен в сорочці вишиваній

Вийшов літо проводжать.

Мов мережка, в лузі стежка,

Осінь в гай по ній пішла

За калинові сережки

В сонця вимінять тепла (3журналу).

Учень 4 (співає).

Чуєш, брате мій,

Товаришу мій?

Відлітають сірим шнуром

Журавлі у вирій.

Приспів: Чути: Кру! Кру! Кру!

В чужині умру.

Заки море перелечу,

Крилонька зітру,

Крилонька зітру.

Мерехтить в очах

Безконечний шлях,

Гине, гине в сірій мряці

Слід по журавлях.

Приспів. (Б. Лепкий).

Учень 5 читає свій власний вірш про осінь.

(Вірші, пісні можна взяти інші — на розсуд класного керівника і враховуючи можливості класу).

Осінь. Спасибі, діти, слухати вас було справжньою насолодою. Запрошую вас у найближчий вихідний день до осіннього лісу. Але перед тим хочу впевнитись, чи вмієте ви поводитись у лісі. Дозвольте задати вам кілька запитань?

 Усі. Запитуй, Осене!

 Осінь.

1)       Для чого в лісі мурашники? Чи можна їх руйнувати?

2)Як треба поводитись з вогнем, якщо вам захочеться запалити багаття?

3) Чому не можна одному заходити далеко в ліс?

4)       Якщо у лісі ви випадково натрапите на предмет, який нагадує бомбу, міну чи снаряд, що ви робитимете?

5)А коли пообідаєте на поляні, куди ви подінете папірці, пляшки, торбинки?

6)Чи знаєте ви, які гриби їстівні, а які ні? (Осінь слухає відповіді учнів).

Осінь. Молодці, вас можна сміливо запрошувати в осінній ліс, бо ви не завдасьте шкоди ні природі, ні собі.

А які ви знаєте християнські свята восени?

Учень. 11 вересня —Усікновення чесної глави св. Іоана Хрестителя. У народі це свято називають Главосіка. Це день строгого посту. Історія розповідає, що Ірод

Антипа, син того Ірода, який вимордував вифлеємських дітей, незаконно жив з дружиною свого брата Пилипа. Святий Іоан Предтеча ганьбив Ірода за це, чим накликав на себе великий гнів безчесної Іродіади. З намови матері, її дочка, прекрасна танцівниця Саломея, як винагороду за танець, зажадала голову Іоана на золотій таці.

На Главосіки заборонено різати ножем чи іншими гострими предметами усе, що має кулясту форму.

Учениця. А 21 вересня — велике свято — день Різдва Пресвятої Богородиці. У народі його ще називають Другою Пречистою. Колись дівчата цього дня до сходу сонця молились до Богородиці, щоб дала їм добрих і багатих женихів.

Учень. У день Воздвиження Чесного Хреста (27 вересня) повсюдно дотримува­лись посту. Згідно з народними повір'ями, у цей день земля "здвигається" до зими, а всі плазуни ховаються аж до Благовіщення. На землі залишаються лише ті, які "прогрішили" за літо — вкусили когось. Тому цього дня категорично забороняється йти до лісу чи у поле.

Учениця. 14 жовтня — Покрова Пречистої Богородиці. Це свято дуже шанували запорізькі козаки. Зараз на Україні в цей день відзначається День пам'яті Української Повстанської Армії. Від Покрови починалась пора осінніх весіль.

Учень. 8 листопада — святого великомученика Дмитрія Солунського. У цей день здавна поминали мертвих, аби сила за ними в землю не йшла. На Дмитрія люди дякували землі-годувальниці, і від цього дня не виконували ніяких польових робіт — аби дати спочинок землі.

Учень. А 21 листопада—день Собору архангела Михаїла. Часто в цей день уже падає сніг і люди кажуть, що "Михаїл їде на білому коні". У селах і містах, де є церкви архістратига Михаїла — храмове свято. Після урочистої відправи в церквах люди приймають гостей і влаштовують святкові обіди.

Осінь. Час і нам до святкового столу. Пригощайтесь, любі друзі, солодкими грушами, запашними яблуками, соковитим виноградом. їжте на здоров'ячко!

Осінь (після частування). А тепер, юні друзі,"запрошую вас в осінній хоровод. (Всі стають у коло, лунає музика, учні танцюють).

Учитель. Ось і закінчується наша гостина у щедрої, доброї, багатої, прекрасної Осені. Сподіваюсь, ви ще раз переконалися, яка прекрасна наша земля — восени і взимку, навесні і влітку. Любіть її, бережіть цю красу земну! Ростіть справжніми господарями своєї землі, бо вона — наш спільний дім, без неї, як сказав великий Довженко, "не буде щастя ні нам, ні внукам нашим ні на якій планеті".